25 kwietnia 2024

Kumoterstwo - patologia środowiska pracy.

Kumoterstwo bardzo często mylone z nepotyzmem. Mimo że oba zjawiska opisują podobne działania, to nepotyzm dotyczy faworyzowania członków rodziny, a kumoterstwo skupia się na różnego rodzaju relacjach i szerszych powiązaniach tj. przyjaźń, długoletnia znajomość czy koleżeństwo, gdzie więzy krwi nie mają znaczenia. To najprostsza definicja tej patologii.

Najprościej mówiąc kumoterstwo polega na poparciu współpracowników ze względu na łączące ich relacje prywatne i zażyłości osobiste, a nie posiadane kwalifikacje. To nieuczciwe wspieranie znajomych, przyjaciół, które skutkuje nieobiektywną oceną pracowników i faworyzowaniem wybranych jednostek w zespole.

Kumoterstwo jest jednym z najczęściej spotykanych patologii w pracy i niestety trudnym do udowodnienia, choć i na tym polu jest wiele symptomów, które wskazują na tą nieprawidłowość. Pierwszym i najbardziej znaczącym jest przyjmowanie nowych pracowników ze względu na zażyłości osobiste. Innym symptomem jest faworyzowanie danej osoby w doborze pracy, wykonywanych funkcji zgłaszanych pomysłów racjonalizatorskich lub problemów. Niejednokrotnie wysokość premii lub wynagrodzenia pomiędzy pracownikami może być wskazaniem na kumoterstwo. Jeśli ktoś mimo wykonywanej podobnej pracy i zaangażowania jest bardziej doceniany od innych lub zespołu, jest awansowany bez merytorycznych przesłanek, to mamy do czynienia niejednokrotnie z kumoterstwem.

W obecnej sytuacji wiele firm i zakładów stara się zwalczać nieprawidłowości. Jak grzyby na deszczu rosną Kodeksy Etyczne, które mają na celu zwalczanie wszelkich form patologii. Powoływane są Komisje Etyczne, mające na celu badanie i weryfikowanie zdarzeń pod względem niezgodnych z przyjętymi normami zachowań.

Niestety w naszym prawie kumoterstwo nie jest określone jako czyn zabroniony, wykroczenie lub delikt dyscyplinarny. Natomiast w wiele firm nie godzi się na takie faworyzowanie i uważa je za niemoralne. Obowiązkiem każdego zatrudnionego jest równe traktowanie współpracowników i ocenianie ich na podstawie dokonań i kwalifikacji, a nie łączącej zażyłości. Dlatego o ile zatrudnianie po znajomości nie jest niczym złym w sytuacji, gdy pracodawca przez dłuższy czas nie jest w stanie znaleźć odpowiednich pracowników, o tyle robienie tego w ramach przysługi lub powiązań koleżeńskich może być uznane za działanie nie do końca etyczne.

Istnieją jednak przykłady gdzie kumoterstwo można uznać jako naruszające obowiązujące przepisy prawa pracy.

Dotyczy to głównie w zakazie dyskryminacji i stosowania mobbingu. Gdy pracodawca decyduje się na zatrudnienie kogoś z polecenia, pomimo że na dane stanowisko pracy ma kilku innych chętnych, będzie można uznać, że dopuszcza się dyskryminacji już na etapie rekrutacji. Takie naruszenie przepisów prawa pracy wskutek zatrudnienia po znajomości może oznaczać głównie odpowiedzialność odszkodowawczą po stronie sprawcy. Może jednak w niektórych skrajnych przypadkach, dojść również do powstania odpowiedzialności karnej.

W następnym numerze szerzej o podobnej patologii czyli nepotyzmie.

 

Social Media

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.